Így kezeld a megfázást terhesen – A terhesség alatti megfázás veszélyei

Amikor már gyermekünket hordjuk szívünk alatt nagyon fontos, hogy egészségügyi állapunkra különösen ügyeljünk. A terhességi alatti megfázás nem egy ördögtől való dolog és nem feltétlen jár semmilyen negatív következménnyel, azonban a láz már valóban okozhat jelentős problémákat.
Veszélyes a terhesség alatti megfázás?
A terhességi alatti láz az első trimeszterben lehet kifejezetten veszélyes, ekkor akár vetélést is okozhat. Emiatt a megfázás tüneteit nem szabad félvállról venni és fontos, hogy gyorsan és hatékonyan kezeljük.
Mik lehetnek a megfázás legfontosabb tünetei, ami végül lázhoz vezet?
A megfázás leggyakoribb tünetei közé tartoznak:
- Orrfolyás vagy orrdugulás: A megfázás egyik legjellemzőbb tünete a váladékképződés és a duzzanat, amely orrduguláshoz vezet.
- Torokfájás: Ez a tünet általában a megfázás első jelei között jelentkezik és akár néhány napig is eltarthat.
- Tüsszögés
- Köhögés: A megfázással járó köhögés általában enyhe és száraz, de idővel váladékos köhögéssé válhat.
- Fáradtság és gyengeség
- Fejfájás
- Izom- és ízületi fájdalmak
- Szemirritáció (viszketés vagy könnyezés)
Milyen gyógyszereket lehet szedni megfázásra terhesen?
Terhesen számos gyógyszernek a használata kerülendő, mert veszélyes lehet magzatunkra. Jelenleg az egyetemesen elfogadott hatóanyag a paracetamol. Ilyen például Coldrex, Ibuprofen vagy a Panadol. Azonban ezeknek is különböző verziói léteznek, illetve a további hatóanyagok miatt előfordulhat, hogy mégsem javasolt a szedése, így feltétlen konzultáljunk háziorvosunkkal, mielőtt gyógyszerszedésbe kezdenénk, ha megfáztunk terhesen.
Milyen gyógyszereket ne szedjünk semmiképp terhesen megfázásra?
Ez a lista rendkívül hosszú lehetne, általánosságban elmondható, hogy a nem paracetamol tartalmú gyógyszereket mindenképp érdemes kerülni. Népszerű ilyen fájdalomcsillapító itthon például az Algopyrin vagy a Neo Citran. Ezek általánosságban nem tesznek jót az édesanyának és a magzatnak terhesség alatt.
Hogyan kezelhetem a megfázást terhesen természetesen módszerekkel?
Mivel nagyon érzékeny időszakról van szó, ezért a természetes módszerek használata sokkal szerencsésebb, ha megfáztunk terhesen. Íme néhány lehetőség:
- Meleg sóoldatos öblítés: Egy csésze meleg vízben oldjunk fel egy teáskanál sót és ezzel öblögessünk. Ez segíthet a torokfájás és a duzzanat csökkentésében.
- Párologtató vagy nedvesítő: Ezek segítenek nedvesen tartani a levegőt, ami enyhítheti a torok és az orr irritációját.
- Inhalálás: Forraljunk vizet, öntsd egy tálba, és hajolj fölé egy törülközővel a fejed fölött. Lélegezzük be a gőzöket, ami segíthet az orrdugulás enyhítésében.
- Eukaliptusz és levendulaolaj: Ezek az olajok antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek. Csepegtessünk néhány cseppet egy zsebkendőre vagy egy párologtatóba, hogy segítse a légzést.
- Ginger tea: A gyömbér természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik és segíthet az emésztésben is.
Hogyan előzhetem meg a megfázást?
Mivel rendkívül érzékeny időszakról van szó, ezért sokkal fontosabb a megelőzés, mint a tünetek kezelése. Íme néhány tipp, hogy előzhetjük meg a megfázást:
- Kézmosás: Gyakran és alaposan mossuk meg a kezünket szappannal és vízzel, különösen olyan helyek után, amelyek könnyen szennyeződnek. (pl. BKV, Volán)
- Megfelelő alvás: Az egészséges immunrendszer érdekében fontos, hogy megfelelő mennyiségben és minőségben aludjunk.
- Egészséges étrend: Fogyasszunk terhesség alatt is sok friss zöldséget és gyümölcsöt, melyekben rengeteg vitamin és ásványi anyag található. A C-vitamin és az antioxidánsok fontos szerepet játszanak az immunrendszer erősítésében.
- Testmozgás: Rendszeres testmozgás javíthatja az immunrendszert és hozzájárulhat az általános egészség megőrzéséhez.
- Stresszkezelés: A hosszú távú stressz gyengítheti az immunrendszert. Próbáljunk ki stresszkezelő módszereket alkalmazni, például meditációt, jóga gyakorlatokat vagy relaxációs technikák.
A megfázás terhesség alatt tehát nem feltétlenül okoz problmémát nekünk vagy kisbabánknak, azonban, ha az első trimeszter idejében belázasodunk, akkor azt mihamarabb kezelnünk szükséges szakorvosunk segítségével. A terhesség időszaka alatt számos gyógyszert kerülni szükséges, mindenképp egyeztessünk háziorvosunkkal, mielőtt bármit elkezdenénk szedni.
Hasznos ADAMO termékek kismamáknak és a babának: