Hogyan használd a terhességi tesztet a megbízható eredményekhez?

Az élet egyik legfontosabb és legmeghatározóbb pillanata, amikor valaki megtudja, hogy gyermeket vár. A terhességi tesztek segítségével otthonunk kényelméből tudjuk megállapítani, hogy terhesek vagyunk-e vagy sem. Ahhoz, hogy ne érjenek minket meglepetések viszont érdemes megismerni, hogy miként működnek a terhességi tesztek, valamint, hogy mennyire megbízhatóak.
A terhességi tesztek használata egészen az ókori Egyiptomig nyúlnak vissza. Ekkor még csak a női test változásait próbálták figyelni és az alapján megállapítani, ha valaki terhes. Az első modern terhességi tesztek az 1920-as években kezdődtek, amikor a tudósok rájöttek, hogy a terhesség során a nők vizeletében megjelenő hormon, az emberi chorion gonadotropin (hCG), kimutatható.
Az 1950-60-as években jelentek meg először az otthoni terhességi tesztek, amelyeknek használata viszont még nagyon megbízhatatlan volt. A mai, megbízható tesztek az 1980-as évektől elérhető a nők számára.
A terhességi teszt használatának legjobb időpontja
A terhességi tesztet általában a menstruáció elmaradása után célszerű elvégezni, amikor a hCG szintje már elég magas ahhoz, hogy a teszt érzékelje. Ha korábban végezzük el a tesztet, az eredmény nem biztos, hogy pontos lesz.
Az emberi choriongonadotropin (hCG) hormon szintje a fogantatás után kezd el növekedni a szervezetben, de néhány napnak el kell telnie a fogantatás után, hogy elegendő hormon halmozódjon fel a vizeletben és a terhességi teszt tudja azt érzékelni. Általában ezért következik be, hogy fals negatív tesztet kapunk.
Amennyiben a menstruációs ciklus rendszertelen vagy nem emlékszünk a legutóbbi menstruáció első napjára, akkor érdemes várni a menstruáció elmaradásától számított két hét elteltével, mivel ez az időszak elegendő a hCG szint növekedéséhez.
Ha a teszt negatív, akár többszöri próbálkozásra is, de a menstruáció továbbra is elmarad és a terhesség további tüneteit tapasztaljuk magunkon, akkor érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni. Természetesen ne felejtsünk el mindenképp orvoshoz fordulni, hiszen a teszt eredményeit egy szakembernek mindenképp érdemes megerősítenie.
A terhességi teszt használata a gyakorlatban
A terhességi teszt használata általában egyszerű, de kövessük mindig a dobozban lévő használati utasítást. Nézzük, hogy hogyan kezdj neki a terhességi teszt használatának:
- Először is, vásárolj egy megbízható terhességi tesztet a gyógyszertárban vagy drogériában. Vannak különféle márkájú és típusú tesztek, de általában mind ugyanazt a hormont, az emberi choriongonadotropin (hCG) hormont keresik a vizeletben.
- Válaszd ki a tesztelés megfelelő idejét. A legtöbb teszt a legnagyobb pontossággal a menstruáció elmaradása utáni első napon működik, de vannak olyan tesztek is, amelyek korábban is képesek kimutatni a terhességet.
- A teszt elvégzéséhez kövesd a csomagoláson található utasításokat. Egyes tesztekre közvetlenül kell rápisilni és van, amelyiket a vizeletbe szükséges helyezni.
- Az eredmények megjelenési ideje is eltérhet a különböző tesztek között. A legtöbb teszt már néhány perc alatt eredményt ad, míg másoknál hosszabb várakozás szükséges. Itt mindenképp kövesd a gyártó utasítását, nehogy idő előtt dobd a szemetesbe a terhességi tesztet.
- Az eredmény olvasása is eltérhet: néhány teszt egyértelmű digitálisan jelzi ki az eredményt, míg mások vonalakat vagy szimbólumokat használnak az eredmény jelzésére.
- Fontos, hogy az eredményt az utasításban megadott időablakban olvasd le, mert ha túl sokáig vársz, az eredmény torzulhat. Tehát a túl lassú és a túl gyors leolvasást is kerüld. Ne izgulj, nem arról van szó, hogy 1,5 perced van, ennél jóval nagyobb időablakban gondolkodhatsz, de ne ekkor kezdj bele a nagytakarításba.
- Ha a teszt pozitív forduljunk orvoshoz a további vizsgálatokhoz és a terhesség megerősítéséhez. Ha a teszt negatív, de továbbra is gyanítasz terhességet, vagy a menstruációd elmarad, pár nap múlva érdemes újra tesztet végezni.
- Még mindig előfordulhatnak téves eredmények, tehát a hamis pozitív vagy hamis negatív eredmények lehetségesek. Ezért mindig konzultálj szakemberrel a tesztelés után.
Milyen típusú terhességi tesztek állnak rendelkezésre?
Hagyományos terhességi tesztek: Ezek a leggyakrabban használt tesztek, amelyeket bármelyik gyógyszertárban vagy drogériában meg lehet vásárolni. Az otthoni terhességi tesztek az emberi chorion gonadotropin (hCG) hormon jelenlétét érzékelik a vizeletben, ami a terhesség korai jele.
Digitális terhességi tesztek: Az otthoni tesztek egy speciális formája, amelyek egy digitális képernyőn jelenítik meg az eredményt. Ezek azok a terhességi tesztek, ahol már nem vonalakat, hanem feliratokat látunk, mint például „terhes vagy”.
Utóbbi sokkal inkább megfelel a 21. századi elvárosoknak, de mérési alapja ugyanúgy a hCG hormon.
Hogyan értelmezzük a terhességi teszt eredményét?
Viszont a legtöbben még mindig a hagyományos terhességi tesztet használják, nézzük, hogy miként is kell értelmezni:
- Pozitív eredmény: Ekkor általában két vonalat vagy egy plusz (+) jelet fogunk látni.
- Negatív eredmény: Egy vonallal vagy egy negatív (-) jellel mutatják meg a terhességi tesztek.
- Sikertelen teszt: Sajnos ezekre külön jelzés nincs, ezért fontos, hogy mindig várjuk meg a megfelelő idősávot a teszt értelmezéséhez, pár perc alatt teljesen más eredményeket mutathat a terhességi teszt.
Összefoglaló a terhességi tesztek használatáról
A terhességi tesztek tehát kiváló modern kori lehetőség arra, hogy gyorsan, otthonunk kényelmében jöhessünk rá, gyermeket várunk-e. Az otthoni terhességi teszteket Magyarországon drogériákban vagy gyógyszertárakban tudjuk a legkönnyebben megvásárolni.
A terhességi tesztek használata rendkívül egyszerű: A vizelet segítségével mutatja ki az eredményt. A terhességi tesztet vagy bele kell helyezni a vizeletbe vagy közvetlenül szükséges lepisilni, ez attól függ, hogy milyen típust vásároltunk.
Így kerüld el, hogy a terhességi teszt hamis adatokat mutasson:
- Várd ki, hogy a hCG hormon megfelelő szinten legyen a szervezetben (általában ez a teherbeesés időpontjától számított 2 hét.)
- Mindig olvasd el a használati utasítást
- Ne olvasd le túl hamar vagy éppen túl későn az eredményeket
- Mindig kérd szakorvos megerősítését
Bízunk benne, hogy hamarosan te is anyai örömök elé fogsz nézni. Ha pedig így van, akkor az Adamo babahintáira mindenképp szükséged lesz!